Vysokoškolský klub Studna

Máchova 16, Plzeň

Kultovním místem, kde se scházeli v osmdesátkách plzeňští vysokoškoláci, byla Studna na Borech. Výhodou klubu bylo, že sídlila přímo v budově vysokoškolských kolejí. Do studny se chodilo nejvíce na desítku Gambrinus, holky pily víno a bylo tam neuvěřitelně nedýchatelno, protože v suterénních prostorách nebyla klimatizace a v té době se tam kouřilo o sto šest.

Klub Studna v Plzni

„Když byly diskotéky, do prostoru pro 80 lidí se jich narvalo i 130. Kluci tam chodili balit holky a naopak. Kluci se většinou od vchodu nejprve šli podívat, zda je dole dost holek. Pokud nebylo, šli pryč. Dodnes pamatuji hlášku: Dnes dolů nejdeme, je tam silně zahrochováno,“ vzpomíná Luboš Šperl, který tam chodíval jako student kybernetiky a poté už jako inženýr působil u vchodu jako „pouštěč“. Označení „vyhazovač“ odmítá, protože prý nikdy nikoho nevyhodil.

Bohumil Neumann byl ve Studně výčepním už před Sametovou revolucí, dnes podnik provozuje.

Studna sehrála svoji roli i v listopadu 1989, studenti zde vyráběli transparenty na protikomunistické demonstrace a využívali místní telefon – na zaplacení telefonního účtu tak vědomě přispívala i obsluha. Za barem tehdy býval dnešní frontman kapely X-Cover a současný provozovatel klubu Bohumil Neumann. Do Studny nechodili jen vysokoškoláci, byla otevřená pro širokou veřejnost. Častými hosty tu bývali například vrcholoví cyklisté nebo hokejisté. Podnik funguje dodnes, potkaly ho jen mírné úpravy a vylepšení. Stále je tady parket k tanci i atrakce jako stolní fotbálek. Na čepu stále vévodí desítka Gambrinus, tak jako před 30 léty.

www.klubstudna.cz