Ohroženým africkým nosorožcům pomůže pivo od sládků z Prazdroje a Safari pivovaru

28.11.2019 Udržitelnost a odpovědnost

Plzeňský Prazdroj pokračuje v rámci svého programu Volba sládků ve spolupráci s tuzemskými minipivovary. Po společných várkách s Pivovarem Matuška a brněnským Parním pivovarem Hauskrecht nyní jeho sládci uvařili pivní speciál African Coffee Stout spolu s pivovarem Safari ze Dvora Králové nad Labem. Společně tím přispívají na záchranu vymírajících nosorožců v Africe.

Propojení s Afrikou není náhodné, Safari pivovar sídlí přímo v areálu safari parku ve Dvoře Králové nad Labem, který se specializuje na chov afrických zvířat a zejména na přežití nosorožce bílého severního. Pomoc má i spolupráce se sládky Prazdroje. „Část výtěžku z prodeje speciálního African Coffee Stoutu poputuje na záchranu kriticky ohroženého nosorožce. Na světě žijí poslední dvě samice tohoto druhu, které patří právě královodvorské zoo. Ta je na africký kontinent poslala spolu s dvěma samci, kteří už ale bohužel uhynuli. Jejich jedinou nadějí na přežití je tak umělé oplodnění samic a následná péče o ně,“ vysvětluje sládek Safari pivovaru Jan Kylberger, kterého s Prazdrojem nespojuje jen tato netradiční spolupráce. V plzeňském pivovaru se totiž kdysi vyučil.

Prazdroj a Safari pivovar dají na projekt záchrany nosorožců bílých severních jednu korunu z každého vypitého litru piva African Coffee Stout, který společně uvařili. Možnost pomoci bude mít i veřejnost, a to nejen tím, že si přijdou vychutnat prosincový speciál do téměř 1500 hospod po celém Česku. Mohou také posílat dárcovské DMS. Přesné informace najdou přímo v hospodách na stojáncích na stolech a na dalších propagačních materiálech. „Těší mě, že uvařením prosincového speciálu nejenže můžeme udělat radost lidem v hospodách, ale zároveň napomůžeme tomu, že se zvýší šance na přežití ohrožených nosorožců. Bez nadsázky se tak dá říct, že každé pivo z prosincové Volby sládků pomáhá,“ dodává sládek Dan Urban z Prazdroje.

Zemí původu těchto lichokopytníků se nechali inspirovat i při vzniku receptu. Vznikl tak African Cofee Stout, černé pivo s hustou hnědou pěnou a jemnou chutí s náznakem čokolády. „Má intenzivní kávovou vůni, kterou získal díky přidané africké fair trade kávě. Vybrali jsme odrůdu, která se pěstuje v Keni. Na černém kontinentě má původ i použitá odrůda chmele African Queen,“ popisuje Dan Urban.

Tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář je médiím k dispozici na těchto kontaktech:

mobil: +420 735 189 368

email: .

 

Poznámky pro editory

  • Safari pivovar je ojedinělý projekt, kterým se propojila specifická výroba piva s provozem safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Slavnostní otevření pivovaru proběhlo 22. září 2018, kdy se slaví Světový den nosorožců – World Rhino Day. Pivo ze Safari pivovaru je určené především pro prodej v areálu, mimo něj je k dostání velmi vzácně. Kapacita pivovaru je max. 1 200 hl / rok. Spolu s celkovou rekonstrukcí Restaurantu Lemur a dalšími novinkami je Safari pivovar pro návštěvníky parku a hosty v Safari Park Resortu další zajímavostí a důvod k návštěvě parku. Prodejem piva pivovar každoročně přispívá na zásadní chovatelský program dvorského safari parku, tj. celosvětovou ochranu nosorožců, kteří jsou nositeli jmen hlavních druhů piv z pivovaru Safari. Z každého prodaného piva pivovar přispívá na tento program 1 Kč. (kontakt: Igor Mašín – mobil: +420 777 667 066)
  • S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
  • Plzeňský Prazdroj získal v roce 2019 v soutěži Business pro společnost TOP Odpovědná firma nejvýznamnější ocenění – Trensetter za to, že dlouhodobě v Česku udává směr v oblasti udržitelnosti a za přínos nových inspirativních podnětů k zodpovědnému podnikání.