Hostinec pod Kopcem

Pod Kopcem, Božkovská náves 18, Plzeň

Hostinec Pod Kopcem, klasický podnik tehdejší čtvrté cenové skupiny (před revolucí zde stála desítka 2,50 Kč), patřila v předlistopadových dobách ke kultovním undergroundovým podnikům v Plzni. Potkávali se tu umělci, „máničky“, punkeři a vysokoškolští studenti. Chodíval sem i výtvarník Vladimír Líbal, signatář Charty 77, podporovatel a šiřitel petice Několik vět, člen Mírového klubu Johna Lennona a jeden z nejvýznamnějších plzeňských disidentů.

Hostinec pod Kopcem

„Byla to moje první kultovní hospoda v Plzni poté, co jsem se do města přistěhoval. Hostinec Pod Kopcem bych označil jako nejdůležitější hospodu, v níž jsme se scházeli a probírali naše politické programové akce. Jiné hospody a vinárny bývaly prošpikované estébáky. Tato undergroundová hospoda byla důležitá i pro šíření alternativní kultury, hrály tam občas kapely jako například Suřík Honzy Eisenhammera,“ říká Vladimír Líbal.

Výčepní Pavel Válek

„Režim hospody nechával žít, protože si uvědomoval, že lidé se tam mohli vykecat, upustit ventil. Komunisté ale samozřejmě vše měli hlídané, aby to nepřerostlo v něco, co by je mohlo ohrozit; báli se bigbítu, svobodného slova i dlouhých vlasů. Ale abych nezapomněl, v hospodách se dobře balily holky, to byla hodně důležitá sociální role těchto zařízení,“ směje se Vladimír Líbal.

Hostinec Pod Kopcem funguje dodnes, stále se do ní chodí na rockovou muziku, byť má dnes již její sál mnoho konkurentů. V listopadu zde bude opět undergroundový večer. Na čepu je tu kromě oblíbené Gambrinus desítky i jedenáctka Excelent a další piva.

Na historické fotografii přátelé fotografa Jaroslava Pompa z první poloviny osmdesátých let na rockovém koncertu v Hostinci pod Kopcem