Sokolovna Bolevec

Sokolovna Bolevec, Ledecká 19, Plzeň

Sokolovna Bolevec byla místem, kde se pravidelně v osmdesátých letech scházeli studenti, zejména ti, kteří bydleli na nedalekých plzeňských vysokoškolských kolejích. Nebyli ale jedinými návštěvníky, jednalo se o klasickou předměstskou hospodu, a tak sem chodili i místní a dělníci z různých staveb v okolí. A díky blízké tělocvičně a několika venkovním hřištím také sportovci.

Výčepní Michal Panuška v Sokolovně Bolevec, kde ochutnáte i Sametový ležák

Velkou výhodou hospody bylo, že měla velké stoly v prostorných a oddělených boxech a sejít se tak spolu mohlo k diskusi nad pivem až patnáct lidí najednou. Až do revoluce tu byly většinou uzavřené diskusní skupiny, studenti se bavili mezi sebou, stejně tak místní štamgasti i další seděli u oddělených stolů. Stále častěji se zde mluvilo o politice. Studentské diskuse nabyly na intenzitě už na začátku roku 1989 v reakci na protesty v Praze spojené s Palachovým týdnem.

Interiér dnešní zrekonstruované Sokolovny

„V pátek 17. listopadu jsem sem zašel s kamarády na jedno pivo poté, co jsme byli pod plzeňským divadlem zapálit svíčku na památku výročí uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939. Ten den byla atmosféra v hospodě ještě podobná jako jiné všední dny. Změna nastala v následujícím týdnu. Kvůli vysokoškolské stávce už jsme na pivo nechodili tak často, ale když jsme na jedno zaskočili, hned se s námi lidé dávali do diskusí a tvořily se velké debatní kroužky,“ vzpomíná účastník listopadových událostí v Plzni a tehdejší redaktor vysokoškolského časopisu „Plzeňský student“ Marek Pražák.

Jedinou nevýhodou velké hospody bylo, že v ní číšníci rozváželi pivo ve vozících, na jeden se jich vešlo ve dvou řadách až 40. „Když jste byli na konci jízdní dráhy, dostali jste desítku se spadlou pěnou. Kdo ho měl hned od pípy, měl štěstí, tam bylo pivo tak, jak má být,“ doplňuje Pražák.

Sokolovna Bolevec funguje po citlivé a vydařené rekonstrukci dodnes. K nabídce piv z Plzeňského Prazdroje přibyla i velmi dobrá česká kuchyně. K dostání je i Volba sládků a v listopadu si tedy do Sokolovny můžete zajít na speciál Sametový ležák uvařený se studenty a zavzpomínat tak na časy před 30 lety. A nebojte: vozíkům na sklenice dávno odzvonilo a pivo přinese číšník přímo k vašemu stolu.