
Radegast lidem
Pivovar Radegast sídlí na úpatí Beskyd, krajiny plné přírodního bohatství, na kterou její obyvatelé nedají dopustit. Proto už 20 let přispíváme k udržitelnému rozvoji Beskyd, ochraně životního prostředí, především vodních zdrojů, či rozvoji místních tradic.
Pro letošní grantovou výzvu jsme se opět spojili s Nadací Partnerství, která se životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji věnuje již přes 30 let a patří k důležitým hybatelům a iniciátorům těchto témat v České republice.
Nechceme znovu zapomínat ani na jiná, v minulosti podporovaná témata, která vnímáme jako potřebná pro rozvoj a oživení regionu. Proto jsou mezi podporovanými tématy zahrnuty i komunitní a volnočasové aktivity, oživení veřejného prostoru a zapomenutých míst nebo opravy drobných památek.
Harmonogram grantové výzvy Radegast lidem
Příjem žádostí: prodloužen do 3. 8. 2022 (23:59)
Zveřejnění podpořených projektů: do 27. 8. 2022
Realizace projektu: od 1. 9. 2022 do 31. 8. 2023
Zaslání průběžné zprávy: 15. 3. 2023
Zaslání závěrečné zprávy a vyúčtování: nejpozději do 30. 9. 2023
Podívejte se na vítězné projekty z roku 2021

Členové spolku chtějí navrhnout, zrealizovat a propagovat inovativní postupy na zadržování vody v lesích, především na plochách, které byly v nedávné době postiženy kůrovcovou kalamitou. Zrekultivují nepoužívané přibližovací linky metodou „jáma-hráz-jáma“, vytvoří 3 nové tůně, uspořádají min. 3 workshopy a 1 edukační spot a vysadí 500 ks stromů a keřů. Plánovaná opatření podpoří vsak vody do půdy, zajistí přístup vody pro stromy v období dlouhodobého sucha, zmírní negativní účinky vodní eroze a podpoří lokální biodiverzitu.

Dobrovolní hasiči chtějí pokračovat v dlouhodobém úsilí a rozšířit Stezku na Pivčánky. Společně s dobrovolníky vysadí ovocný sad, kde umístí včelí úly. U studánky pod Obecníkem vytvoří vsakovací nádrž na vodu, která si bude žít svým životem a hasiči z ní, v případě potřeby budou moci brát vodu. Děti mohou na jezírku v zimě bruslit. Dále na kopci Ostré v Zubří postaví posezení s krásným výhledem, aby si zde lidé mohli nejen sednout, ale schovat se před deštěm nebo sluncem.

Projekt je zacílen na zásadní rekonstrukce vodního odpadového hospodářství na turistické chatě Prašivá, která je velmi oblíbeným a významným turistickým místem v regionu. Stávající systém přestává vyhovovat současným normám a zákonům, proto je nutné vybudovat novou čistírnu odpadních vod, která bude ještě šetrnější k životnímu prostředí, což je dalším krokem v eko-smýšlení nadšenců z KČT Beskydy pečujících o tuto jedinečnou chatu, která letos slaví ohromné jubileum – 100 let.

Areál Koryta je lokalita v okrajové části CHKO Poodří o rozloze cca 8 ha, kterou má ČSOP Nový Jičín v dlouhodobém pronájmu. Na dané lokalitě realizuje prvky pro posílení biodiverzity (líhniště, tůně, broukoviště, zídky pro ještěrky, hmyzí hotely). Smyslem projektu je vytvořit podmínky pro zemědělské hospodaření formou vypásání – budou vybudovány ohrady a přístřešky pro zvířata, dojde k nakoupení potřebné zemědělské techniky a budou vybudovány nádrže na vodu.
Současně bude tato lokalita využívána pro vzdělávání veřejnosti s cílem posílení odpovědnosti za životní prostředí – jak je možné sladit zemědělské hospodaření s ochranou krajiny a podporou biologické rozmanitosti.

Cílem projektu je snížit ekologickou stopu Bezručovy chaty, která se nachází na vrcholu Lysé hory. Konkrétně se jedná o snížení spotřeby vody Bezručovy chaty. Tohoto snížení chtějí členové Klubu českých turistů dosáhnout třemi aktivitami projektu: instalací bezvodých pisoárů, instalací žetonových automatů pro sprchování ubytovaných návštěvníků chaty a instalací úsporných sprchových hlavic.
Děkujeme vám! Abychom si ověřili, že jste to skutečně vy, poslali jsme vám e-mail s odkazem, kterým potvrdíte svůj hlas. Potvrzení vám nezabere víc než 10 sekund.
Při hlasování nastala chyba nebo jste s uvedenou emailovou adresou již hlasovali pro jiný projekt.
Pokud jste s danou emailovou adresou ještě nehlasovali, zkuste to prosím znovu.