Češi nejraději jezdí na kole, z netradičních sportů je nejvíce láká paragliding

20.9.2011 Birell

 

Češi svůj volný čas tráví aktivně, kromě cyklistiky se 15 % z nich pravidelně věnuje také fitness, aerobnímu cvičení a plavání. A jaký netradiční sport by si chtěli vyzkoušet? Čtvrtinu zaujal paragliding, zájem vzbuzuje i rafting a stále populárnější zumba.

Nejčastější motivací pro aktivní trávení volného času je především udržení a zlepšení kondice, půlka respondentů pak v pohybu hledá relax a uvolnění. Na 50 % účastníků ankety na sportu oceňuje možnost pohybu na čerstvém vzduchu.

S pocitem příjemného odpočinku je ale spojeno i setkávání s přáteli, které je motivem ke sportu pro pětinu respondentů. Po sportovní aktivitě se potom do hospůdek zajdou osvěžit tři čtvrtiny z nich. V restauraci si většina respondentů objedná pivo, z nichž polovina dává přednost pivu nealkoholickému. Čistou vodou se občerství asi třetina sportovců. Právě po sportovní aktivitě je podle doc. MUDr. Zdeňka Vilikuse, CSc. z Ústavu tělovýchovného lékařství 1. LF UK a VFN nutné tělu doplnit ztracené tekutiny, tělo bychom však neměli zbytečně zatěžovat alkoholem. „Vhodným nápojem po rekreační formě sportu může být i čistá voda. U výkonnostní či závodní formy sportu jsou vhodnější ředěné minerálky, aby sportovec doplnil vyloučené minerály. Vhodnou variantou ale může být i nealkoholické pivo, například Birell, který má poměrně vysoký obsah vitaminů skupiny B a především minerálních látek, které je třeba získat zpět. Kromě tekutin tak Birell tělu dodá zejména hořčík, který do značné míry zabraňuje svalovým křečím. Najdeme v něm i hořčiny, které dobře zaženou žízeň. Po sportu bychom se měli vyhnout alkoholu, který zpomaluje regeneraci organismu po sportu a člověk se pak může delší dobu cítit unavený,“ doplnil doc. Vilikus.

Na rizika spojená s konzumací alkoholu zejména na kole upozorňuje také policejní komisař Pavel Jirsák z Hradce Králové: “Především cyklisté by se měli mít před popíjením alkoholických nápojů na pozoru. Jezdec je plnohodnotným účastníkem silničního provozu, platí pro něj tedy stejná pravidla jako pro řidiče osobních a nákladních aut. Nejen přes léto tak cyklistům věnujeme zvýšenou pozornost a jsou předmět mnohých kontrol na přítomnost alkoholu v krvi.“

Při sportu a na kole obzvlášť, se tak alkoholu raději zcela vyhněte. V restauračních zařízeních kolem českých cyklostezek je řada občerstvovacích míst, kde vám nabídnou i pivo nealkoholické. Konkrétní tipy můžete hledat například na stránkách www.birell.cz

Anketa na serveru turistika.cz probíhala v období od 21. června do 21. července 2011 a odpovídalo na ni 112 návštěvníků.


Kontaktní informace pro média:

Vladimír Jurina
Manažer oddělení firemních vztahů a komunikace
Plzeňský Prazdroj, a. s.
Telefon: (+420) 724 617 886
E-mail: www.prazdroj.cz

Praha