V Česku byly vydraženy nejdražší pivní láhve. Dobročinná aukce pro Centrum Paraple vynesla přes 700 000 korun

10.12.2014 Udržitelnost a odpovědnost

Benefiční šek s částkou 723 116 Kč získalo včera odpoledne pro své klienty s poškozením míchy Centrum Paraple. Výtěžek z třetího ročníku předvánoční aukce deseti unikátních lahví Pilsner Urquell převzali v pražském Tančícím domě z rukou Plzeňského Prazdroje ředitelka Centra Paraple Margita Pištorová a patron obecně prospěšné společnosti Zdeněk Svěrák. Vydražené lahve se současně zařadily na vrchol žebříčku nejdražších pivních lahví vůbec.

Dobročinná aukce deseti ručně vyrobených skleněných lahví Pilsner Urquell se uskutečnila letos už potřetí. Ve čtvrtek 4. prosince se na internetovém zpravodajském serveru dražilo celých 7,5 hodin a šek s finální vydraženou částkou 723 116 Kč převzali včera odpoledne zástupci Centra v galerii Tančícího domu. Letošní desítka designových lahví se zároveň zařadila mezi nejdražší pivní lahve vůbec. Nejdražší láhev byla vydražena za 100 tisíc korun, průměrná cena vydražených lahví vystoupala na 72 tisíc korun.

Výtěžek dražby použijí v Centru například na koupi motomedu, což je přístroj pro procvičování dolních a horních končetin ro fyzioterapii, nebo speciální váhy pro vozíčkáře. „Tento šek je Centru Paraple krásným darem k jeho letošním dvacátým narozeninám. Jsem velice rád, že se i v dnešní době najdou lidé, kteří dobrovolně pomáhají těm, kteří to potřebují,“ poděkoval dražitelům při předání šeku Zdeněk Svěrák. Všechny tři předvánoční aukce Plzeňského Prazdroje už přinesly organizaci více než dva miliony korun.

Protože hlavní myšlenkou aukce je pomoc najít cestu dál životem, dostali možnost navrhnout design letošní lahve mladí čeští sklářští designeři a účastníci soutěže Stanislav Libenský Award 2014. Autorkou vítězného návrhu se stala Miroslava Kupčíková, absolventka oboru Atelier Design skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Její návrh zaujal odbornou porotu ze všech přihlášených nejvíce, a to díky nevšední technice krakelování, díky níž nejsou žádné dvě lahve stejné. Návrh Kupčíkové zrealizovali ručně skláři v novoboroské sklárně Ajeto pod dohledem renomovaného designera Larse Kempera, který tak se značkou spolupracoval už po několikáté.

„Jsme opravdu rádi, že se z této dobročinné aukce stala hezká předvánoční tradice. Rozhodně v ní chceme nadále pokračovat a pomáhat Centru Paraple v jeho poslání,“ řekl Lukáš Novotný, manažer značky Pilsner Urquell. Jako poděkování si budou moci úspěšní dražitelé designových lahví vlastnoručně naplnit své skleněné úlovky nefiltrovaným pivem z dubového sudu v historických sklepích plzeňského pivovaru za doprovodu Václava Berky, staršího obchodního sládka pivovaru.

Poznámky pro editory:

  • Neoficiálně nejdražší pivo bylo prodáno v aukci až za 360 000 Kč. Našlo se mezi troskami po havárii vzducholodi Hindenburg v květnu roku 1937. Na štítku mělo uvedeno leteckou soplečnost Deutsche Zeppelin Reedrei.
  • Na seznamu nejdražších pivních lahví světa se objevuje také Tutankhamun Ale. Pivo vzniklo údajně na základě 3 250 let starého receptu pivní starověké sbírky, kterou v roce 1990 objevil v Egyptě archeolog Barry Kemp. První láhev Tutankhamun Ale byla prodána v přepočtu za 160 000 Kč, další už se však prodávaly za průměrnou cenu 1 800 Kč.
  • Při dražbě k příležitosti 170. výročí zrodu piva Pilsner Urquell na podzim roku 2012 byla jedna ze sedmnácti aukčních lahví s výrobním číslem jedna vydražena za celých 125 000 Kč.
  • Nejdražší prodávanou pivní lahví světa je 12 litrová láhev belgického piva Vielle Bon Secours, již je možné pořídit pouze v jediném baru v Londýně s názvem Bierdrome.

Bližší informace:

Kateřina Krásová, Plzeňský Prazdroj, tel.: 724 617 219

Plzeňský Prazdroj na sociálních sítích:

Twitter twitter.com/Prazdroj1

LinkedIN www.linkedin.com/company/plzensky-prazdroj

Youtube www.youtube.com/user/PlzenskyPrazdroj1

X X X

  • S celkovým prodejem téměř 9,7 milionu hektolitrů v kalendářním roce 2013 (včetně licenčních výrob v zahraničí) a s exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj, a. s., předním výrobcem piva v regionu a největším exportérem českého piva.
  • Plzeňský Prazdroj, a. s., je členem společnosti SABMiller plc. Pilsner Urquell je mezinárodní vlajkovou lodí portfolia značek SABMiller.
  • SABMiller plc je jednou z předních světových pivovarnických společností, se 70 tisíci zaměstnanci v 75 zemích celého světa. Nabízí více než 200 pivních značek včetně celosvětově známých, jako jsou Pilsner Urquell, Peroni Nastro Azzurro, Miller Genuine Draft a Grolsch, stejně jako přední lokální značky Aguila (Kolumbie), Castle (Jižní Afrika), Miller Lite (USA), Snow (Čína), Victoria Bitter (Austrálie) nebo Tyskie (Polsko).

Praha