- Novinky
- Udržitelnost a odpovědnost
- Obchodní výsledky
- Ocenění
- Akce
- Pilsner Urquell
- Gambrinus
- Radegast
- Velkopopovický Kozel
- Birell
- Volba sládků
- Ostatní produkty
BÝVALÁ PIVOVARSKÁ ELEKTRÁRNA PLZEŇSKÉHO PRAZDROJE OŽIJE INSPIRATIVNÍMI PŘEDNÁŠKAMI. 27. LISTOPADU BUDE HOSTIT PATNÁCTOU PECHAKUCHA NIGHT PLZEŇ
25.11.2015 AkcePatnáctá PechaKucha Night Plzeň, pravidelná setkávání s inspirativními tvůrci, přivítá své diváky již v pátek 27. listopadu 2015 od 20:20 v areálu Plzeňského pivovaru. Účastníky akce tak Plzeňský Prazdroj uvítá v ojedinělém prostoru bývalé pivovarské elektrárny, která sloužila v letech 1907-1986.
„Na jubilejní patnáctou PechaKucha Night Plzeň jsme pozvali všechny hosty, kteří se zúčastnili předchozích akcí a také týmy PechaKucha Night z celé České republiky. Svou návštěvou nás dokonce poctí také zakladatelé akcí PechaKucha Astrid Klein a Mark Dytham z Tokia,“ říká hlavní koordinátorka akce Alice Slavíčková. Návštěvníci se dále mohou těšit na 10 skvělých hostů z oblasti designu, architektury a umění.
Unikátní na celé akci jsou také prostory, kde se patnáctá PechaKucha Night uskuteční. Plzeňský Prazdroj umožnil pořadatelům využít prostory bývalé pivovarské elektrárny, které jsou prozatím veřejnosti běžně nepřístupné. „Elektrárna byla uvedena do provozu již na přelomu let 1907/1908 a její energie napájela 134 motorů, 120 obloukových lamp a zhruba 6 200 žárovek. Mimo vlastní potřebu pivovaru dodávala elektrárna proud také do obcí Doubravka, Újezd, Hrádek a krátce také na Letnou,“ říká k historii pivovarské elektrárny Vlastislav Štrunc z Plzeňského Prazdroje.
Elektrárna sloužila i přes značná válečná poničení a řadu rekonstrukcí až do roku 1986, kdy byl celý pivovarský závod napojen na plzeňskou teplárnu. „Provedli jsme řadu rekonstrukčních – především zabezpečovacích prací, aby původně průmyslová hala mohla být zpřístupněna veřejnosti. Těšíme se, jak se tento unikátní prostor bude lidem líbit, a věříme, že nezůstane pouze u jedné kulturní akce,“ dodává Vlastislav Štrunc.
Historická perlička:
Dne 10. ledna 1881 bylo na pivovarském nádvoří na zkoušku rozsvíceno šest elektrických obloukových lamp Františka Křižíka. Protože zkouška dopadla úspěšně a lampy poskytovaly „světlo jasnosti přímo denní“, bylo ještě na podzim téhož roku usneseno zavést obloukové lampy i na humna. Od roku 1883 se elektrické osvětlení zavádělo postupně do všech prostor plzeňského pivovaru. Toto rozšíření si nakonec vyžádalo zřízení ústřední elektrárny pro celý pivovar.
Tisková mluvčí Plzeňského Prazdroje Judita Urbánková je médiím k dispozici
na těchto kontaktech:
Mobil: +420 724 617 219
Poznámky pro editory
- Na poli cestovního ruchu patří pivovar Plzeňský Prazdroj mezi světově nejlépe hodnocené turistické destinace. Prohlídková trasa Pilsner Urquell uspokojí i velmi náročné návštěvníky a seznámí je s příběhem
a unikátním způsobem vaření zlatého ležáku Pilsner Urquell. - Pivovarské muzeum v Plzni se svojí jedinečnou atmosférou mapuje vznik a rozvoj pivovarnictví a s ním souvisejících řemesel. Sídlí v původním středověkém právovárečném domě a ve svých fondech uchovává např. rozsáhlou sbírku pivního nápojového i obalového skla, etiket, pivních tácků, výtvarného umění, ale také řadu pivovarských kuriozit a mnoho dalšího.
- Investice Plzeňského Prazdroje do podpory a rozvoje turistického ruchu v pivovarech v Plzni, Velkých Popovicích a Nošovicích dosáhly za posledních 10 let téměř 80 milionů korun. V roce 2014 využilo prohlídek, akcí, programů a dalších aktivit Plzeňského Prazdroje více než 726 tisíc zájemců z Čech i zahraničí a za posledních deset let přesáhlo toto číslo 5 milionů návštěvníků.
Plzeň