Kalendář Plzeňského Prazdroje se záběry Antonína Kratochvíla získal ocenění v soutěži Kalendář roku 2007

29.3.2007 Ostatní produkty

Kalendář Plzeňského Prazdroje, vytvořený známým fotografem Antonínem Kratochvílem zabodoval v 7. ročníku soutěže o nejlepší nástěnný kalendář. V kategorii fotografických kalendářů se umístil na 2. pozici, kde se prosadil v konkurenci 29 děl. Ocenění získal především za nápad a celkovou atmosféru. Zvláštní pochvalu mezi porotci sklidilo zpracování v podobě nezávislých příběhů lemovaných plzeňským pivem, odehrávajících se na jednotlivých listech kalendáře.

 

Pro Kratochvíla typické černobílé fotografie jsou inspirovány českou pivní kulturou a prostředím hospod. Fotografie vznikly během jeho měsíčního pobytu v České republice, kterou se svým realizačním štábem procestoval. Kratochvíl žije trvale ve Spojených státech a fotografování na zakázku odmítá. Fenomén českého piva ho však natolik zaujal, že učinil výjimku z této své zásady.

Díky tomu mohl vzniknout kalendář, který zaujal některé porotce i po pracovní stránce. „Já jsem tuhle zakázku Tondovi přál. Že měl možnost vyjádřit svůj názor, dostal od klienta volnou ruku, věřili mu v tom, co nafotografuje,“ řekl na adresu autora a kalendáře Viktor Kronbauer, člen poroty soutěže a fotograf věnující se divadelní fotografii, a dodal: „Divadelní fotografie zachycuje podstatu postav, jejich příběh, stejně jako je tomu na fotografiích Antonína Kratochvíla pro Plzeňský Prazdroj.“ 

„Pivo je Česku nejen obecně přijímaný národní nápoj, ale promítá se i do umělecké tvorby a inspiruje její tvůrce po mnoho staletí. Plzeňské pivo zachycené na fotografiích je pak kapitolou samo o sobě – jako součást dědictví a hodnot, které tvořily a tvoří národní kulturu v širším slova smyslu. Ocenění kalendáře Plzeňského Prazdroje je nejen cenou pro Antonína Kratochvíla, ale i pro všechny, kteří se na vytváření tohoto dědictví a hodnot podílejí,“ říká k výsledku Marek Hlavica, manažer firemních vztahů Plzeňského Prazdroje.

Výstavu fotografií Antonína Kratochvíla z oceněného kalendáře i některých dalších jeho snímků inspirovaných pivní kulturou nabízí Plzeňský Prazdroj galeriím v ČR k zapůjčení. V současnosti je výstava nazvaná „Antonín Kratochvíl a české pivo“ k vidění v Olomouci, kde měla ve středu 28. března vernisáž v Muzeu umění.

Kontakt:
Vladimír Jurina
Corporate Affairs
724 617 886

x x x

  • Antonín Kratochvíl (1947) je český rodák, který již téměř 40 let žije v USA. Proslavily ho charakteristické černobílé snímky z různých koutů světa, míst válečných konfliktů v Iráku a portréty celebrit, například Boba Dylana a Rolling Stones. Je držitelem mnoha významných profesních ocenění, mj. World Press Photo nebo Lucie Awards. V ČR byla nedávno k vidění jeho výstava Persona, která putovala po vlakových nádražích celé republiky. Kratochvíl nefotí komerční fotografii a Plzeňský Prazdroj je teprve druhou společností (po Harley Davidson), se kterou byl ochoten spojit své jméno.
  • Od roku 2004 vydává Plzeňský Prazdroj kalendáře, které pro něj připravují renomovaní umělečtí fotografové. Dosud je pro něj nafotili Tono Stano, Herbert Slavík a Antonín Kratochvíl.
  • Plzeňský Prazdroj je partnerem mezinárodní fotografické soutěže Lucie Awards. Každoročně zve do České republiky do Plzně vítěze prestižního ocenění Lucie Awards a poskytne jim možnost nafotit libovolné fotografie přímo v pivovaru.
  • Plzeňský Prazdroj sklízí pravidelně ocenění na domácích i mezinárodních soutěžích za reklamu. Jejich myšlenky jsou postaveny na propojení tradičního piva Pilsner Urquell a tradice odkazu velikánů české kultury a historie.

Plzeň