Úřad pro hospodářskou soutěž odmítl stížnost malých pivovarů proti Plzeňskému Prazdroji

27.7.2007 Ostatní produkty

Malé české pivovary si stěžují, že je jednička na trhu Plzeňský Prazdroj omezuje v dodávkách do některých restaurací a hostinců. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal v této souvislosti několik stížností, podle nichž Prazdroj nedodržuje podmínky výjimky, kterou mu loni ÚOHS udělil.“Antimonopolní úřad ale situaci na trhu pravidelně kontroluje a žádné nedostatky neodhalil“, řekl dnes novinářům místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Antimonopolní úřad loni Plzeňskému Prazdroji povolil, že může se svými odběrateli z řad restaurací uzavírat smlouvy o minimálním ročním odběru piva. V praxi to znamená, že pivovar může po hostinských požadovat, aby od něj odebíraly určité množství, maximálně však 70 procent piva. Zbylých 30 procent má zůstat pro ostatní dodavatele. Podíl se vypočítával podle odběrů z let 2003 až 2005.

„Podle úřadu je dnes smlouvami o výhradním, minimálním či určitém odběru vázáno maximálně 30 procent českého piva v restauracích. Podle ÚOHS je to méně než v minulosti. Až 50procentní hranice by mohla být nebezpěčná a omezovat soutěž“, tvrdí Kamil Rudolecký, 1. místopředseda ÚOHS. „Navíc určitá míra vázaných oděrů trhu prospívá, restaurace dostávají za smlouvy o odběru třeba vybavení, které by si ze svého nemohly pořídit“, doplnil.

Kontakt:
Alexej Bechtin
Tiskový mluvčí
724 617 219

Plzeň