Rok 2008 přinesl rekordní prodeje piv Plzeňského Prazdroje v Arménii

18.12.2008 Obchodní výsledky

Meziročně narostl prodej piva z Prazdroje v Arménii o 53 %

Plzeňský Prazdroj slaví úspěch na arménském trhu, kam se ho za prvních 11 měsíců tohoto roku prodalo 1902 hl, meziročně o 53 % více. Na místním trhu se prodává superprémiová značka Pilsner Urquell a Velkopopovický Kozel ve variantách 10° a 12°. Piva Pilsner Urquell se prodalo meziročně o 31 % více, Velkopopovického Kozla narostl o 130 %. Tento úspěch stojí na dlouholeté tradici a oblibě českého piva v Arménii, které je bráno jako značkový produkt. Širokou dostupnost českých piv na místním trhu zajišťuje distribuční síti SAB Miller.

Arménie byla odbytištěm pro české pivo už v době před rokem 1989 a Pilsner Urquell je zde velmi dobře etablovanou značkou. Od roku 2004, kdy se distribuce ujala pod SABMiller spadající společnost SHANTAN LTD., narůstá prodej piv Plzeňského Prazdroje na arménském trhu. Arménie má 3,2 milionů obyvatel, kteří ročně vypijí úctyhodných 400 tisíc půllitrů českého piva. Průměrná spotřeba na osobu činí 5 litrů na osobu a rok.

„Arméni si potrpí na značkové produkty. Místní „smetánka“ pije pouze prémiové produkty. Chudší lidé ale mají stejné chování – raději si koupí drahý a kvalitní brand než nekvalitní. I v malých vesnicích lidé kupují Pilsner Urquell nebo Kozla,“ říká Jaroslav Souček z exportního oddělení Plzeňského Prazdroje.

Zvláště Pilsner Urquell je vnímám jako superprémiový produkt a je k dostání v prvotřídních hospodách. Kozel je vnímán jako kvalitní český nápoj, a je oblíben zvláště mezi mladými zletilými konzumenty. Úspěch Kozla je hodně podpořen jeho oblibou v Rusku. Arménie je prorusky orientovaná, takže co má úspěch v Rusku (Kozel je tam nejprodávanějším českým pivem), tak má úspěch zpravidla i v Arménii. Problematický je transport piv do Arménie, protože se dováží přes politicky a bezpečnostně nestabilní Gruzii.

Pilsner House, nejlepší pivnice v Arménii
Distributor SHANTAN LTD. pravidelně vyhodnocuje nejlepší hospody v rámci národní ligy kvality – National Quality League. Vlajkovou lodí mezi restauracemi v Arménii je Pilsner House, kde jsou k dostání na čepu obě piva. Specialitou tohoto podniku jsou pečení raci z jezera Sevan, ke kterým se plzeňský ležák náramně hodí. Pivo dobré kvality je k dostání v létě třeba i v centru Jerevanu v řadě tzv. Cafés.

Poznámky pro editory:

  • S celkovým prodejem 10,9 milionu hektolitrů v kalendářním roce 2007 (včetně licenční výroby v zahraničí) a s exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj předním výrobcem piva v regionu a největším exportérem českého piva.
    Plzeňský Prazdroj, a. s., je členem globální skupiny SABMiller plc. Pilsner Urquell je mezinárodní vlajkovou lodí portfolia značek SABMiller.
  • SABMiller plc je jedna z největších světových pivovarnických společností, s pivovarnickými aktivitami či distribucí ve více než 60 zemích světa napříč šesti kontinenty. Skupina značek SABMiller zahrnuje významné mezinárodní značky jako Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro a Pilsner Urquell, a téměř 200 úspěšných regionálních a národních značek. Mimo USA je SABMiller také jedním z největších výrobců a distributorů produktů firmy Coca-Cola na světě.

Kontakt:
Jiří Mareček
Tiskový mluvčí PPAS
724 617 219

Praha