Tankové pivnice se za patnáct let rozrostly šedesátkrát

4.2.2011 Udržitelnost a odpovědnost

Nikde jinde v Evropě a zřejmě ani na světě nedosahuje systém tankoven takového rozšíření a propracovanosti jako v ČR, kde tomu nahrává role piva jako národního nápoje. Důvody tohoto fenoménu jsou zdejší unikátní pivní kultura a s ní související skutečnost, že u nás je historickým zvykem mít na čepu jednu či jen několik málo značek piva,“ říká Daniel Janeček, manažer technického servisu Plzeňského Prazdroje.

 

Výhodou tanků je jistota, že je pivo uchováno v nejlepších podmínkách za konstantní teploty 7–10 °C. Pivo je v tanku uloženo v nepropustném polypropylenovém vaku (systém „bag-in-box“), při skladování a čepování pivo tak vůbec nepřichází do kontaktu se vzduchem ani stěnou tanku. Proto neoxiduje a zachovává si přirozené množství CO2 vzniklé během kvašení piva, které dodává správný říz. Tanky se instalují v pivnicích s velkou výtočí, což v kombinaci s technologickými výhodami zaručuje, že pivo z tanku
je maximálně čerstvé.

Tankové pivo přináší řadu výhod provozovatelům restaurací – nepotřebují tolik místa jako na skladování sudů a nemusejí tak často odbíhat do sklepa narážet další sudy. Chlazení piva v tanku je energeticky úspornější, jednodušší je i zavážka cisternou. „Všechny tyto výhody má tankovna ale pouze pro hospody, které mají relativně velkou výtoč, což znamená hodně pravidelných zákazníků. Pro ostatní hospody jsou ideální klasické pivní sudy, které zná většina českých pivařů. Pokud je pivo dobře skladováno a ošetřeno, pak je pivo ze sudu k nerozeznání od piva tankového,“ doplňuje Daniel Janeček.

Jak vypadá „tankovna“

V typické tankové pivnici jsou 3-4 nerezové tanky v chlazeném boxu. Tanky umístěné za skleněnou stěnou jsou často zpestřením interiéru. Zvlášť oblíbené tankové provozovny dokáží měsíčně vyčepovat hodně přes 100 hektolitrů piva. Nejvíce tankoven s tak velkou výtočí je v Praze, absolutním rekordmanem je smíchovský Restaurant Anděl, z jehož tanků se ročně vypije přes 2500 hektolitrů ležáku Pilsner Urquell.

Od roku 1996 se v tankovnách vyčepovalo přes 3,8 milionu hl piv Pilsner Urquell, Gambrinus, Velkopopovický Kozel či Radegast. Nejčastější značkou je Gambrinus, který čepují ve 342 tankovnách. Pilsner Urquell zase jako jediné české pivo vyráží v cisterně i na cestu přes hranice do jedné vídeňské a devíti slovenských tankových restaurací.

Zajímavosti z historie

První dva moderní pivní tanky se pokusně objevily v českých pivnicích už v roce 1994, ale až od roku 1996 lze hovořit skutečně o zavádění tankové technologie typu „bag-in-box“ do českého pohostinství. Průkopníkem tankové technologie byly pivovary patřící do Plzeňského Prazdroje. Historicky první česká tankovna nového typu se objevila v plzeňské pivnici U Korbele s výčepním pivem Gambrinus.

V počátcích zavádění nových tankoven se našli i hospodští s konzervativním přístupem. Například Karel Hulata, majitel legendární pražské pivnice U Zlatého tygra, nejprve sám objížděl jiné pivnice, které již měly tanky nainstalovány, aby se přesvědčil, že modernější systém skladování a distribuce piva neovlivní vyhlášenou kvalitu jeho piva. Výhody nových pivních tanků si hospodští postupně uvědomovali a zájem o instalaci systému rostl.


Poznámky pro editory:

  • S celkovým prodejem 10,5 milionu hektolitrů v kalendářním roce 2009 (včetně licenční výroby v zahraničí) a s exportem do  více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj předním výrobcem piva v regionu a největším exportérem českého piva.
  • Plzeňský Prazdroj, a. s., je členem společnosti SABMiller plc. Pilsner Urquell je mezinárodní vlajkovou lodí portfolia značek SABMiller.
  • SABMiller plc je jedna z největších světových pivovarnických společností s pivovarnickými aktivitami či distribucí ve více než 60 zemích světa napříč šesti kontinenty.

Kontakt:
Jiří Mareček
tiskový mluvčí
Plzeňský Prazdroj
Tel.: 724 617 219

Plzeňský Prazdroj